Atrakcje

w Kudowie-Zdroju i okolicach

Około 125 km od stolicy Dolnego Śląska, Wrocławia, na pograniczu polsko-czeskim, znajduje się jedno z najbardziej urokliwych polskich uzdrowisk – Kudowa-Zdrój. Villa Pigmalion usytuowana jest w najpiękniejszej części uzdrowiska w sąsiedztwie lasów, pięknych widoków – w enklawie ciszy i zieleni, a jednocześnie niedaleko od centrum Kudowy-Zdroju i jej atrakcji.

Współpracujemy z lokalnym biurem turystycznym Szopentour, które organizuje atrakcyjne wycieczki do czeskiej Pragi, Wiednia, do jaskini Morawskiego Krasu, Skalnego Miasta Adrspach, Zoo Safari Dvur Kralove.

Biuro oferuje zestaw Tour Guide – słuchawki, które zwiększają komfort zwiedzania! Uczestnicząc w wyciecze Goście słyszą wszystko co mówi Przewodnik, w tym czasie mogą robić zdjęcia, oglądać zabytki, nie wpatrując się w Przewodnika. Wszystkie autokary Szopentour są klimatyzowane i komfortowe. Na każdej wycieczce do wglądu jest polisa ubezpieczeniowa, zawsze Gość ma pewność, że jest objęty ochroną ubezpieczeniową.

Poznaj atrakcje w Kudowie-Zdroju

Park Zdrojowy

Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju
Dowiedz się więcej o Parku Zdrojowym:

W samym centrum Kudowy-Zdroju, u podnóża Góry Parkowej, w miejscu wypływania wód mineralnych, znajduje się Park Zdrojowy. Każdego roku  zachwyca on tysiące turystów i kuracjuszy ciekawą roślinnością, przestrzenią spacerową i malowniczo położonym stawem. Tuż obok mieszczą się obiekty sanatoryjne – Polonia i Zameczek, na terenie Parku podświetlana fontanna, Pijalnia Wód Mineralnych oraz miejsca przeznaczone na wydarzenia kulturalne – Muszla Koncertowa i Teatr pod Blachą.

Pijalnia Wód Mineralnych

Pijalnia Wód Mineralnych
Dowiedz się więcej o Pijalni Wód Mineralnych:

To największa pijalnia wód mineralnych na Dolnym Śląsku położona w samym sercu Parku Zdrojowego. Budynek o kształcie półkolistym posiada ogromne okna, które zawsze zapewniają doskonałe nasłonecznienie. Jego wnętrze z kolei ozdobione jest licznymi malunkami węgierskiego malarza Arpaga v. Molnara. W pijalni, za symboliczną opłatą, możecie spróbować dwóch rodzajów wody leczniczej – Śniadecki oraz Marchlewski. Znajdują się tu także sala koncertowa udostępniana m.in. na czas kudowskich festiwali, kawiarnia i sklepy z pamiątkami.

Kaplica Czaszek

Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju
Dowiedz się więcej o Kaplicy Czaszek:

Jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie, będący unikatowym dziełem religijnym. Kaplica Czaszek, wybudowana w stylu barokowym w XVIII wieku, znajduje się w kudowskiej dzielnicy Czermna. Z inicjatywy duchownego Wacława Tomaszka zebrano w rejonie Kudowy, Dusznik i Polanicy-Zdroju czaszki i kości zmarłych na cholerę w XVII w. i zabitych w trakcie XVIII-wiecznych wojen śląskich. Ściany i sufit wyłożone są w sumie około 3 tysiącami czaszek i piszczeli, wprawiając w osłupienie każdego, kto przekroczy progi kaplicy.

Szlak Ginących Zawodów

Szlak Ginących Zawodów_Kudowa-Zdrój
Dowiedz się więcej o Szlaku Ginących Zawodów

Około 200 m od Kaplicy Czaszek znajduje się gospodarstwo, w którym zebrano przedmioty i wyposażenie związane ze starymi, zanikającymi już zawodami: garncarstwem, kowalstwem, tkactwem czy pieczeniem chleba i wyrobem masła. Działa tu także mini-zoo – można zobaczyć bażanty, koguty, kurki, owce i kozy oraz jelenie.
Jak kiedyś pozyskiwano mąkę? Jak smakuje własnoręcznie upieczony chleb? Jak wyglądała praca kowala i dawny warsztat tkacki? Jak stworzyć samemu gliniane naczynie? Poznajcie odpowiedzi na te pytania. 🙂

Muzeum Zabawek

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju
Dowiedz się więcej o Muzeum Zabawek

To propozycja nie do odrzucenia dla wszystkich dzieci, a także ich rodziców, czy dorosłych, którzy choć na chwilę mieliby ochotę przenieść się w kolorowy świat dzieciństwa pełen beztroski oraz spędzić wyjątkowe popołudnie. Poznacie tu bajkowe historie z innej perspektywy i zobaczycie jak wyglądały zabawki naszych pradziadków. Czeka na Was ponad 5500 niezwykłych eksponatów – zabawek z 5 kontynentów datowanych od starożytności aż po lata 90. XX w. Sprawdźcie czego to ludzie nie wymyślą… żeby się dobrze bawić!

Więcej informacji (strona Muzeum Zabawek)

Skansen w Pstrążnej

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego
Dowiedz się więcej o Skansenie w Pstrążnej - Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

Malowniczo położony skansen w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdroju – Pstrążnej – zaprasza w podróż do dawnego świata sprzed wielu dziesięcioleci. Wystawa stała obejmuje zabytkowe obiekty drewnianej architektury ludowej pogórza sudeckiego. Domy cieszą oczy nie tylko kunsztowną konstrukcją (świadczącej o mistrzostwie dawnych cieślów), ale i zachowanymi starymi meblami i sprzętami gospodarskimi z XVIII, XIX i początków XX w. W muzeum odbywają się rozmaite wydarzenia i warsztaty edukacyjne.

Dowiedz się więcej (strona Skansenu)

Atrakcje w okolicach Kudowy-Zdroju

Góry Stołowe

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych
Dowiedz się więcej o Górach Stołowych

Spektakularne formacje skalne, które wprawiają w zachwyt i sprawiają, że chce się do nich wielokrotnie wracać. Góry Stołowe znajdują się częściowo po stronie polskiej, a częściowo po czeskiej. Nie należą do najbardziej wymagających pasm górskich, dlatego świetnie sprawdzają się także na wycieczki z dziećmi. Po naszej stronie szczególnie godne polecenia są najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki – z bajkowo położonym Schroniskiem tuż przy tarasach widokowych oraz rewelacyjną trasą turystyczną. W pobliżu znajduje się równie chętnie odwiedzany skalny labirynt – słynne Błędne Skały. Zapraszamy do polskiej Narnii.

Zieleniec Sport Arena

Zieleniec Sport Arena
Dowiedz się więcej o Zieleńcu

Niezależnie czy przyjeżdżacie do nas zimą, czy latem, w Kudowie i okolicach nigdy nie będziecie się nudzić. Jedną ze świetnych propozycji rekreacyjnych jest pobyt w Zieleniec Sport Arena. Zimą to jeden z najważniejszych ośrodków sportów zimowych w kraju, w którym poszusujecie za dnia i w nocy. Natomiast wiosną i latem wszystkich miłośników gór zachęcamy do wędrówek po malowniczych szlakach, a fanów adrenaliny do wypróbowania swoich sił w Family Bike Park Zieleniec. Znajdziecie tu trasy rowerowe o zróżnicowanym stopniu trudności wśród pięknych gór i lasów. 

Skalne Miasto Adršpach

Skalne Miasto Adršpach
Dowiedz się więcej o czeskim Skalnym Mieście

Zapraszamy do odkrywania piękna przyrody w czeskim Adršpach oddalonym o ok. 35 km od naszej Villi. 

Tysiące skalnych wieży, oszałamiająca przyroda i zapierające dech widoki. Kto wstąpi do narodowego rezerwatu przyrody Skał Adrszpasko-Teplickich, znajdzie się w zupełnie innym świecie. Świecie, w którym najwyższa forma skalna Kochankowie (czes. Milenci) osiąga wysokość 81,4 metrów, gdzie imponujący Wielki Wodospad spada z hukiem 16 metrów w dół, najwęższe przejście między skałami ma tylko 50 centymetrów szerokości i gdzie ukrywa się malownicze jeziorko z krystalicznie czystą wodą.

Praga

Praga
Dowiedz się więcej o Pradze

Przenieś się do stolicy Czech oddalonej o ok. 165 km od Villi Pigmalion.

Najbardziej znany czeski most – Most Karola, praski kompleks królewski i największy zamek na świecie górujący nad Pragą – Zamek na Hradczanach, niezwykła gotycka i neogotycka Archikatedra Wita, Wacława i Wojciecha, czy zagadkowy praski zegar astronomiczny. To tylko niektóre z atrakcji czeskiej stolicy, którą zdecydowanie warto odwiedzić, jeśli planujecie u nas pobyt 🙂